Porovnanie Zlatoust Air Džungľa s klasickou nepálsku kukri

Porovnanie Zlatoust Air Džungľa s klasickou nepálsku kukri

Či ste zberateľ nožov, vojak, policajt, ​​alebo jednoducho človek, ktorý vyžaduje mať pri sebe kvalitný nástroj, ktorý mu uľahčí každodennú prípravu potravín, rozrobenie balíka, profesionálny kuchár, mäsiar, či varíte doma pre rodinu nákupom podľa vášho výberu toho najlepšieho, čo pre danú chvíľu budete potrebovať, máte pocit, že nie je potrebné hľadať niečo ďalšie, treba vhodnejšieho. Ale po nejakej dobe, uvidíte reklamu na ešte lepšie, vhodnejšie pre vašu aktuálnu činnosť, modernejšie, výkonnejšie a okamžite máte chuť si nový nôž vyskúšať, ako sa bude správať v reálnych podmienkach.

A presne takto sa rozpísal Alexander Lopukhov a toto sú jeho myšlienky.

Presne ten istý príbeh prišiel ku mne s nožom-kukri model "Jungle" vyrábaný AiR od Zlatoust. V čase nákupu tohto noža v mojej zbierke boli 4 alebo 5 týchto nepálskych kukri od najslávnejších výrobcov týchto rituálnych a bojových nožov. A viac než tucet kukri prešlo moje ruky, o ktorých som písal články a robil recenzie, získal som ich ako darček a pomohol svojim priateľom vyzdvihnúť tento užitočný nástroj pre lov. Ale túžba porovnať ruskej kukri s prácou uznávaných majstrov z Nepálu ma donútila objednať tento nôž.

Posledných niekoľko rokov som používal kukri na lov ako pomocný nástroj. Preto som mal skúsenosti s jeho použitím a určité zručnosti práce s týmto nožom neobvyklého tvaru. Okrem toho, nosenie kukri nevyžaduje zvláštne povolenie na políciu. Tieto nože sú považované za nástroj pre domácnosť.

Oceľ
Po prvé, po obdržaní objednávky, som starostlivo študoval vlastnosti tohto modelu. Pre jeho výrobu bola použitá oceľ triedy 50H14MF. Táto oceľ je jednou z najlepších zliatin ruskej výroby, ktorá sa používa na výrobu rezných nástrojov (potravinárskeho, zdravotníckeho) a najmä zbraní na blízko. V tej dobe som už narazil na výrobky z tejto ocele, vyrábané v Zlatoust. Jeden z najúspešnejších bol nôž Штрафбат, ktorý bol v tom čase obľúbeným loveckým nožom môjho syna.

Podľa dokumentov je čepeľ noža kalená na 57 jednotiek HRC. Pre nože tradičnejšie formy, také temperovanie môže byť považované za ideálne. Kukri sa však nepoužíva len pre prepichovanie a rezanie. Jeho tvar a hmotnosť umožňujú použitie bicích nástrojov. Preto, tam boli obavy, že čepeľ môže začať sa rozpadať, napríklad, keď udrie do zmrznutého stromu.

Rukoväť
Kvalitu noža môžete skontrolovať iba testovaním v reálnych podmienkach: na výlete, na love a rybárčenie. Ja sám používam nepálskej kukri na love. Musel som sa zaoberať čínskymi a americkými klony tohto noža. Všetci boli úspešní alebo neúspešní. Napríklad jeden z modelov vyrábaných americkou spoločnosťou Cold Steel v procese sekanie palivového dreva v zime studenou zlomil rukoväť vyrobenú z krátera, ale čepeľ zostala nezranená. Je pravda, že rovnaké problémy môžu vzniknúť aj v nepálskom kukri, ktorého rukoväť je vyrobená z krajšieho, ale krehkého vodného byvola. Niektorí výrobcovia ich nahrádzajú praktickejším a odolnejším palisander, ktorý vytvára veľmi estetický vzhľad.

V Zlatoust rukoväte sú vyrobené z nasledujúcich typov:

Skladaná kože s impregnáciou
Drevené, z Karelskej brezy, orechu alebo hrabu
Lepená rukoväť z brezy
Tvar rukoväte nezávisí od použitých materiáloch. Je vyrobený neoddeliteľný a upevnený hliníkovou maticou. Skladané rukoväte sú navyše lepené epoxidovou živicou.

Objednal som si kukri s koženou rukoväťou, takže túto možnosť môžem iba vyhodnotiť. Použitá koža a kvalita spracovania bola ukážková a kožené krožky plne splnili všetky moje požiadavky na tento prvok noža.

Vývojári nože trochu zmenili tvar rukoväte, vychádzajúce z formy, ktorá v Nepále a ďalších ázijských krajinách zostala nezmenená po viac ako sto rokov. Domnievam sa, že v klasickom Kukri, tvar rukoväte nezodpovedá iba riešenie náboženských úloh, ale tiež umožňuje použiť silné úderovej rany tak účinne a bezpečne, ako je to len možné, aby tým vzniklo nebezpečenstvo, že nôž vykĺzne z ruky.

Dizajn rukoväte džungľa je v tomto ohľade skôr kontroverzné. Horná časť zadnej časti je zaoblená a spodná časť je mierne predĺžená. Toto riešenie tvaru rukoväte pomáha nožmi vykĺznuť z ruky pri použití ostrých úderov sekania zhora nadol. Pre bezpečnosť, vývojári dokonca robili dieru pre lanyard. Slučka, ktorá sa nosí na zápästí, neumožňuje pád nože a zranenia majiteľa. Vzhľadom na bezpečnostné opatrenia sa preto môžete prispôsobiť vlastnostiam tohto noža.

Čepeľ
Tvar a rozmery čepele sú veľmi blízke klasické Nepali kukri, ale os čepele je o niečo vyššia, táto konštrukcia umožňuje aplikovať ako sekanie, tak bodné rany. Dĺžka čepele je 27 cm s celkovou dĺžkou noža 40,5 cm, hrúbka čepele je 6,0 mm.

"Klasické ostrie kukri je variabilný. Prudký ostrý uhol čepele u rukoväte sa postupne mení na tupý bod na špičke. Model" džungľa "je trochu odlišný: konkávne zostupy na čepeli v poslednej tretine čepele idú do priamejšie podoby. Táto forma ostrenie robí ostrie veľmi ostré a jednoduchšie v porovnaní s originálom. Tento dizajn čepele bol úspešne testovaný na predchádzajúcom modeli "Boyar" a prinesený k dokonalosti v prezentovanom modeli. "

Meranie tvrdosti čepele preukázalo splnenie uvedených parametrov. Mal som obavy, že pri takomto spevnenie by maximálne zaťaženie pri rezaní palivového dreva alebo iných nárazov dopadalo na úsek čepele v blízkosti rukoväti. To môže spôsobiť trhlinku v mieste najväčšieho namáhania. Dizajn klasickej nepálskej kukri rieši tento problém vzorkou nazvaným "Shiva Tooth", alebo diery - Kali Hoof, ktoré zmierňujú stres v problémovom bode.

Zdá sa, že nedostatok týchto štrukturálnych prvkov sa nestal problémom modelu Džungľa. Najpravdepodobnejšie je požadovaná pevnosť dosiahnutá dokonalým udržiavaním tepelného spracovania ocele 50H14MF, ktorú tento výrobca vždy preslávil.

pošva
Samostatná slová obdivu si zaslúži pošva, ktorá je spojená so Zlatoust kukri. Mnohí výrobcovia majú problémy s kvalitou a dizajnom tohto prvku, ktorý je pre nôž, ktorý je neustále nosenie sám o sebe, nemenej dôležitý ako čepeľ alebo rukoväť.

Pre extrakciu tradičného nepálskeho kukri z pôvodnej pošvy je vyžadovaná určitá zručnosť. Tieto plášte sú zvyčajne veľmi tuhé a sú vyrobené z dreva, potiahnuté kožou. Ak chcete nôž vyňať z takého pošvy, zatlačte ho na jeho hornú časť, natiahnite nôž smerom k sebe v oblúku. V niektorých modeloch je pošva tak tvrdá, že ich musíte upnúť medzi kolená a snažiť sa vytiahnuť nôž.

Ak je plášť príliš voľný, potom sa nôž pripevnený k pásu neustále hojdá. Súčasne kovania na konci pošvy neustále klope a hrozí, že sa prereže odevom, batohom alebo čalúnením sedačky. Odstránenie nože z takého pošvy je samozrejme oveľa jednoduchšie, ale jeho nosenie vyžaduje značné nepríjemnosti.

Pri pohľade z pošvy pripojenej k "džungli", okamžite pochopíte, že vývojári sa snažili vziať do úvahy aj tie bezvýznamné maličkosti. Plášte sú opatrené zavesením na pás fínskeho typu, do konca je vložený pás z pevnejšej kože, ktorý chráni čepeľ pred poškodením pri vyťahovaní čepeľou noža. Koniec pošvy je zaoblený a nehrozí nebezpečenstvo poškodenia okolitých predmetov pri nosení a preprave. Súčasne s cieľom tasenie noža netrvá veľa času a veľkého úsilia. Nôž je tasenie takmer okamžite.

Prekvapenie je tiež prítomnosť kožené vložky, ktorá uzatvára nit upevňujúce nôž z vnútornej strany plášťa. Väčšina výrobcov sa neobťažuje chrániť čepeľ pred poškriabaním pri tasenie. Mnohí majitelia preto musí tento problém vyriešiť sami.

"Džungľa" z hľadiska skutočného použitia ukázal z najlepšej strany a tento nôž zaujmečestné miesto v mojej zbierke vedľa klasického nepálskeho kukri.

alexander Lopukhov