Novinka od Kizlyar: HR-18 ktorého predlohou je druhoválečný armádny nôž Sovietskej armády

Novinka od Kizlyar: HR-18 ktorého predlohou je druhoválečný armádny nôž Sovietskej armády

Slávny skautský nôž, ARR. 1940 (HP-40) naďalej inšpiruje výrobca nožov pre rôzne interpretácie. Spoločnosť PP "Kizlyar" vydala tento rok práve taký nôž HP-18, ktorý kombinuje klasický tvar čepele s modernou rukoväťou a pošvou.

V 2018, 23. februára presne 100 rokov od vzniku robotnícko-roľníckej Červenej armády- začal masívny vstup dobrovoľníkov vojakov Červenej armády. K tomuto slávnemu dňu spoločnosť PP Kizlyar LLC časovo rozložila vydania nového noža.

Podľa tvorcov bola myšlienka HP-18 vytvoriť modernú interpretáciu prvého štatutárneho nože Červenej armády armády HP-40, slávneho skautského nože ARR. 1940 - tiež známy ako armádny nôž NA-40. Počas Veľkej vlasteneckej vojny mal vynikajúcu povesť a aj po jskončení vojny zostal dlho v armáde a slúžil ako základ pre nové modely studených zbraní v ZSSR a v niektorých krajinách Varšavskej zmluvy. A dnes HP-40 podlieha početným replikám a imitáciám.

Dôvod popularity modelu HP-40 je považovaný za úspešnú formu čepele, ktorá poskytuje jednoduchosť a konštrukčné trvanlivosť, spoľahlivosť a všestrannosť.

Osvedčila sa v praxi, pochádza z dobre známeho fínskeho noža (Puukko).

Preto sa Kizlyar nože rozhodli používať nové zariadenie HP-40 vo svojom novom vývoji s využitím nových moderných materiálov a technológií a dopĺňali tradičné čepeľ s ergonomickou, zdobenou rukoväťou a pošvou moderného štýlu.

Okrem toho sa nový nôž HP-18 ukázal byť tiež veľmi krásny, takže nie je divu, že sa dnes aktívne predáva a stal sa jednou z najobľúbenejších noviniek Kizlyar. Kto by o tom pochyboval, môžeme odkazovať na rad recenzií svetovej siete. Kizlyar HP-18 je vo farbách Khaki a klasickej čiernej.

Dodávame tiež, že ku 100. výročie Červenej armády, Kizlyar a komunita nožného kanála "Arkhadyr" vyrobili obmedzený počet nožov "Vasily Terkin" založený na noži HP-18.

Popis nože
Čepeľ noža je vyrobená z ruskej 65X13 ocele, tepelne spracované na pre HRC 57-59, má priamy tvar čepele sa zužujúcim sa k bodu a vybavený konkávnym uhlom. Samotná čepeľ bola požičaná zo skoršieho a veľmi populárneho modelu "Taran", klasického fisnkého nože u ktorého záštita nie je vôbec.

Avšak čepeľ HP-18 je vyrobený viac než o 1 mm silnejší, a preto oveľa silnejšie a okrem toho má malý záštitu, ktorá slúži ako bezpečnsotní prvok, ale zároveň je veľmi príjemná a neobmedzuje v používaní noža.

Niektorí veria, že HP-18 má veľmi dlhú čepeľ, ktorá bráni jemné prácu a pre rezanie je horšie ako sekeru alebo mačiet. Tu by sme nemali zabúdať, že kizlyartsy koncipovaný ako nôž všestranný, vhodný pre všetky práce (rezanie, sekanie, krájanie, kopanie, páčidlo a tak ďalej) a to je vždy kompromisom, samozrejme vždy je lepšie napr. Pre sekanie sekera, než nôž, ale toto je nástroj jednotlivca, ktorý má pri sebe všetko v jenda čepeli, pretože presný nástroj nemusí byť vždy k dispozícii.

A to nemusí byť vždy po ruke. Navyše k tomu, aby sa čepeľ skrátil, podľa autora by to nebolo rozumné z estetických dôvodov, pretože nôž bude veľmi odlišný od jeho prototypu HP-40 s ešte dlhšou čepeľou.

Rukoväť čierneho alebo zeleného Elaston je navrhnutá špeciálne pre HP-18 a je úplne nová. Vyrába sa symetricky, čo činí rukoväť noža veľmi pohodlné a drážky spolu s drsným povrchom umožňujú bezpečne držať nôž v ruke. Zakončenie nože ktoré vyčnieva z rukoväte, hrá úlohu tŕňa pre rozbitie skla a je vybavená otvorom pre upevnenie lanka.
Puzdro HP-18 je z odolného a trvanlivého plastu ABS, ktorý sa nebojí vlhkosti, olejov, kyselín a zásad a má dobrú tepelnú odolnosť. Pevne drží nôž v akejkoľvek polohe a nôž neprekáža v pohybe, ako u mnohých ďalších plastových puzdier. Na upevnenie je k dispozícii pásová slučka, ale sú k dispozícii ďalšie možnosti zavesenia, najmä je možné použiť upevňovací systém rozhrania TEK-LOCK.

Všeobecne platí, že sa ukázalo, krásny, trvanlivý, jednoduchý a spoľahlivý nástroj nôž, ktorá nepochybne bude vyhovovať čo najširšie spektrum užívateľov - turisti, poľovníci, rybári, extrémne športové nadšencov, vojaci, policajti.