Abeceda pojmov

Abeceda pojmov

ABS
ABS (ABS) je nárazuvzdorný termoplastický materiál používaný na výrobu širokej škály výrobkov. Názov polymér tvoriaci zložky (akrylonitril, butadién-styrén), materiálové vlastnosti: sú odolné proti nárazu, odolné, odolné proti kyselinám, odolný voči teplotám (-40 +90 stupňov Celzia), ideálny pre výrobu puzdier.

Diamantový povlak
Spevňujúce povlak, nazývaný tiež DLC (Diamond Like Carbon), je tenká uhlíková fólia, ktorej tvrdosť je blízka diamantu. Spočiatku boli nátery DLC používané v strojárstve, rovnako ako pri výrobe rezných nástrojov. V poslednej dobe sa tieto povlaky čoraz častejšie používajú pri výrobe nožov. Čepeľ tak získava dodatočnú tvrdosť, odolnosť proti korózii, znížený koeficient trenia.

Austenit
Austenit je vysokoteplotné modifikácie železa a jeho zliatin. Vytvára sa, keď sa kov ohrieva.

Balisong Butterfly
Balisong - typ skladacieho noža, v ktorom je rukoväť súčasne puzdro pre čepeľ. Jeho názov bol motýľové nôž kvôli inerciálny otvoru, v ktorom polovice rukoväte pripomínajú krídla krídel motýľov.

Podpera
Podpera - prekrytie v prednej časti rukoväte, určené pre rovnomerné rozloženie zaťaženia ohybom. Podpera môže mať zábrany na prsty, čo z neho robí ochrannú časť noža.

Garda
Garda - dôležitým prvkom v konštrukcii noža, je zastavenie, ktoré zabraňuje kĺzaniu rúk k reznej časti čepele.

Damask Steel
Damašková oceľ je druh ocele známy ľudstvu od dávnych čias. Dnes sa Damask nazýva kompozitný oceľ, skladajúci sa z niekoľkých odlišných ocelí alebo zliatin a spojených zváraním. Táto metóda je už dlho schopná kombinovať výhody ocelí s rôznym obsahom uhlíka. Oceľ bola tvrdá a zároveň veľmi húževnatá. Výkres čepele z kovania Damaškové ocele je vždy výnimočný a jedinečný. Čepele z damaškové ocele vyrábané našou spoločnosťou obsahujú 500 až 700 vrstiev ocele (Kizlyar).

EDC
EDC je skratka pre "každodenné nosenie". Taká skratka znamená nosenie malých nástrojov a užitočných predmetov určených pre použitie v každodennom živote.

Kydex

Kydex - tenký termoplastický materiál. Často sa používa na výrobu puzdier a príslušenstvo s nimi spojené. Významnou výhodou použitia tohto materiálu je odolnosť proti oderu, elasticita tvaru a odolnosť proti vode.

Cordura
Cordura - Silná nylonová tkanina z INVISTA. Rozsah použitia je široký, vrátane batohov, kombinéz a batožinových tašiek. Materiál je odolný proti oteru a má vodoodpudivou impregnáciu.

Liner
Liner - alebo liner lock, typ konštrukcie poistky skladacieho noža, v ktorom je čepeľ zablokovaný vložkou, ktorá sa nachádza na päte čepele.
Ak chcete nôž zatvoriť, je nutné posunúť dosku v opačnom smere. Tento typ zámku je najbežnejšie, pretože jeho dizajn je jednoduchý a spoľahlivý.

Martensit
Martenzit - štruktúra zliatin vznikla v dôsledku ohrevu na kritickú teplotu a rýchle chladenie. Tento materiál je zodpovedný za tvrdosť kalenej ocele. Nasledujúci obrázok znázorňuje martenzitickú štruktúru ocele.

Micarta
Micarta je moderný materiál, ktorý získava veľkú popularitu pri výrobe rukoväte nožov. Hlavnou zložkou materiálu je farbená plátenná tkanina, ktorej mnoho vrstiev je spojené epoxidovou živicou.

MOLLE

MOLLE - Modulárne ľahké nosné zariadenia alebo modulárne ľahké vykladacie zariadenia - moderný systém pre upnutie príslušenstvo k batohu, taktickej veste. Skladá sa z nylonovej pásky tkané do siete, ktorá umožňuje zmeniť konfiguráciu v závislosti na zamýšľanom účelu.

Ostrie

Typy ostrie závisí od odolnosti proti opotrebeniu a na kvalite rezu. Výbrusy sú niekoľkých rôznych typov, hlavné sú znázornené na náčrte: (1) Konkávne, (2) Klin (3) Klin jednostranný.

Zubaté ostrie

Typ ostrie noža s pílovitým tvarom reznej hrany. Je určený pre rezanie LANYARD, laná, a ďalších vláknitý materiálov.

Slip-Joint

Konštrukčný typ skladacieho noža. Princíp fungovania týchto pojistek- pružina kĺže na zaoblenom povrchu drieku, až dosadne otvorom na zátku, ktorá zastaví nôž. Vzhľadom k jednoduchosti konštrukcie je tento typ konštrukcie je veľmi populárny v rôznych Multitool.

Stonewash

Stonewash (metóda Stonewash) - spôsob spracovania, pri ktorom sa na povrchu výrobku vytvára jedinečný vzor "mramoru". Princíp výroby spočíva v priložení keramických prvkov do bubna s čepeľami, počas spracovania keramika sčasti umyje časť černenie na povrhu čepele a vytvoria jedinečný vzor. Povlak je veľmi odolný proti oderu, kryje viditeľné škrabance a známky opotrebovania.

Lanyard
Temljak - pás alebo šnúrka na rukoväti noža, nástroje, slávnostné zbraňou atď. Hlavným praktickým Účelom tohto prvku je pohodlie držanie noža, ozdoba a jedinečnosť, poistka proti strate a držanie niekoľkých metrov vysokonosného lana s nožom.

Tepelné spracovanie
Tepelné spracovanie (kalenie) - súbor operácií pre vykurovanie, chladenie, udržiavanie pri určitej teplote, aby obrobok získal potrebné vlastnosti. To je najdôležitejšia fáza výroby noža. Pretože konečná tvrdosť ocele priamo závisí na správnom vytvrdnutí.

Titan
Titan je ľahký a trvanlivý materiál striebristo bielej farby s výnimočnou odolnosťou proti korózii. Široká aplikácie titánu nájdená v leteckom priemysle, medicíne, výrobe šperkov. V poslednej dobe sa čoraz častejšie používa v priemysle nožov ako rukoväte skladacích nožov.

Uhlík
Uhlík je rozšírený prvok na planéte Zem. Najdôležitejšou zložkou všetkých ocelí, konečná tvrdosť závisí od obsahu uhlíka. Uhlie, grafit, diamant je uhlík, len v inej forme a stupni čistoty.

Chróm
Chróm - má masívny kovovo modrasto bielu farbu. Základný zliatinový prvok. Ak je obsah chrómu v oceli vyšší ako 1,4%, potom sa oceľ stáva koróziovzdornou.

Choile
Choyle - malý zárez na začiatku ostrie. Hlavným účelom choilu (jamky) je uľahčiť užívateľovi následné ostrenie.

Elastron
Elastron je blokový kopolymér styrénu SEBS (styrén-etylén-butylén-styrén) a polyolefínov. Materiál obsahujúci všetky najlepšie vlastnosti gumy a plastu:

  • Má vynikajúcu priľnavosť, aj keď máte mokré ruky
  • odolná ako guma
  • Odoláva teplotným zmenám od -50 ° do 100 ° C;
  • má vysokú odolnosť proti opotrebovaniu;
  • nie zničené vystavením ultrafialovým lúčom, oxidácii, rôznym druhom šoku, starnutie.
  • netoxické