Ocele používané výrobcom Kizlyar Supreme

Ocele používané výrobcom Kizlyar Supreme

Ocele používané výrobcom Kizlyar Supreme


Popis a hlavne zkušenosti s druhmi ocelí na výrobu čepeľou v Kizlyar Supreme.

Milí zákazníci tu sa môžete inšpirovať vlastnosťami prvotriednych ocelí, ktoré môžu byť na vašom noži.

Ktorú vybrať?

NIOLOX

Vynikajúce nerezová oceľ od nemeckého závodu Lohmann. Patrí do segmentu drahých ocelí a vo svete nožov sa veľmi dobre osvedčila.
V nožiarske svete je táto oceľ dobre známa, avšak sa u nožov nevyskytuje až tak často.
Ak sa s Nioloxovým ostrím stretnete, odporúčame si ho prehliadnuť!

Nioloxová oceľ obsahuje 0,7% nióbu. Vďaka karbidům nióbu získava dobré antikorózne vlastnosti a veľmi vysokú odolnosť proti oderu.

Oceľ je pri spracovaní celkom rozmarná, takže s ňou nepracuje toľko výrobcov nožov, ale výsledok stojí za námahu.

Po vytvrdnutí v dusíkovej atmosfére vykazuje oceľ Niolox tvrdosť rádovo 60-62 HRC, zatiaľ čo nože nie sú náchylné k vylamovanie a sú odolné proti lomu. Karbidy nióbu dodávajú ocele agresívny rez.

Ostrenie ocele je pomerne jednoduché, najmä ak používate diamantový brúsik alebo keramiku.

Oceľ tiež nevyžaduje zvláštnu starostlivosť z hľadiska korózie.
VÝHODY:
Vysoká odolnosť proti korózii.
agresívne strih
Vynikajúci retencia hrán
medza pevnosti
jednoduché ostrenie

OBMEDZENIA:
neodhalili sme (Kizlyar Supreme)

POPIS OCELE:
UHLÍK (C) 0,8%
CHROM (CR) 12,7%
MOLYBDÉN (MO) 1,1%
VANAD (V) 0,9%
Niób (NB) 0,7%

PGK


Nemecká oceľ zo závodu Lohmann. Jedna z najlepších na trhu.
Pomer cena / výkon je obrovský.
Vyznačuje sa vynikajúcim agresívnym rezom a vysokou odolnosťou proti opotrebeniu.

Nemecká oceľ PGK zo závodu Lohmann radikálne zmenila predstavu o možnostiach nožových ocelí.

V roku 2016, kedy Lohmann s PGK vstúpila na ruský trh s nožmi, stala sa fenoménom.

Kizlyar Supreme bol jedným z prvých ruských závodov, ktoré začali vyrábať nože z PGK, a dokonca aj vo fáze testovania sme boli prekvapení jeho trvanlivosťou.

Následne sme na žiadosť zástupcov závodu Lohmann vykonali seriózne testovanie tejto ocele: overili sme optimálne technológie tepelného a mechanického spracovania, ostrenie uhlov. A teraz máme príležitosť s vami zdieľať naše osvedčené postupy.

Už z chemického zloženia je zrejmé, že PGK je veľmi obtiažna oceľ. 1,2% uhlíka a vysoký obsah ďalších legujúcich prvkov, ako je molybdén, vanád, volfrám, činí PGK veľmi odolným proti opotrebovaniu a húževnatosťou.
Môže prekonať najdrahšie práškovej ocele v retenciu hrán a kvalite rezu.
Pracovný rozsah tvrdosti pre PGK sa pohybuje od 59 do 65 HRC, pre čepele považujeme tvrdosť asi 62-63 HRC za ideálne. Pri tejto tvrdosti oceľ dokonale odhaľuje všetky svoje užitočné vlastnosti, dokonale si zachováva ostrosť hrany, bez toho aby vykazovala krehkosť.

Vzhľadom k veľmi vysokej odolnosti proti opotrebeniu vyžaduje ostrenie nožov od Lohmann PGK určitú dobu a správnu voľbu brusiva. Odporúčame používať moderné diamantové brúsne nástroje a keramiku.

PGK má ďalšie vlastnosť, ktoré je dôležité si uvedomiť.

Ak zvolíme uhol ostria 40 stupňov (20 na každú stranu), získame vynikajúcu pevnosť. Počas testovania také čepele sme rozsekali kosti a otvorili plechovky bez najmenšieho poškodenia čepele.
Ak chceme presne odhaliť rezné vlastnosti ocele, je veľmi dôležité zvoliť uhol rádovo 30 stupňov (15 na každú stranu). V takom prípade ostrosť vydrží omnoho dlhšie a kvalita strihu prekvapí aj hýčkané labužníkov.
PGK má určitú odolnosť proti korózii, ale nemožno ho nazvať nerezovým. V praxi odporúčame nôž po vlhku utrieť do sucha alebo po krájaní potravín obsahujúce kyselinu (ovocie, cibuľa, atď.). Raz za mesiac alebo dva by ste mali nôž otrieť lubrikantom.

Odporúčame Lohnann PGK pre tých, ktorí hľadajú naozaj kvalitný strih a dlhú retenciu ostrosti. Táto oceľ je skvelá pre nože všetkých veľkostí a typov.

VÝHODY:
Fenomenálny kvalita strihu
Vysoká lomová pevnosť
Vynikajúca odolnosť proti opotrebovaniu a retencia hrán

OBMEDZENIA:
Požiadavka na kvalitný brúsny nástroj
Vyžaduje určitú údržbu z hľadiska korózie.


POPIS OCELE
UHLÍK (C) 1,2%
CHROM (CR) 8,5%
MANGAN (MN) 0,4%
KREMÍK (SI) 1,0%
MOLYBDÉN (MO) 1,5%
VANAD (V) 2,0%
WOLFRAM (W) 1,5%
Niób (NB) +

BÖHLER N690

je to jedna z najvyváženejší moderných nožových ocelí. Dobrá odolnosť proti korózii, vysoká húževnatosť a príjemný mäkký rez.

N690 je prémiová nerezová oceľ od rakúskeho koncernu Böhler - najväčšieho svetového dodávateľa vysoko kvalitných nástrojových ocelí.

Výrobca používa technológiu pozdĺžneho priečneho valcovania ocele na odstránenie vnútorných napätí.

N690 je jednou z najvyváženejší ocelí nožov, aké sú dnes k dispozícii.

Vysoké percento molybdénu a kobaltu v kompozícii poskytuje oceli vysokú lomovým húževnatosť a stabilitu v prevádzke, zatiaľ čo uhlík, vanád a kremík jej dodávajú veľmi slušný rez a retenciu hrán.

Niet divu, že poprední európski a ruskí výrobcovia ju stále častejšie používajú na čepeliach.

Tvrdosť N690 sa môže pohybovať od 58 do 63 HRC, avšak optimálnu tvrdosť čepeľou z nej bude asi 60-61 HRC. Kalenie dusíkom od Kizlyar Supreme vám umožní maximalizovať užitočné vlastnosti ocele pri tejto tvrdosti a zachovať dokonalú rovnováhu medzi trvanlivosťou a pevnosťou noža. Trochu tvrdšie - a oceľ môže skrehnúť, o niečo menej - a nedosiahne svoj plný rezného potenciálu.

Odporúčame čepele vyrobené z N690 pre použitie vo všetkých rezných oblastiach, ale táto oceľ sa prejaví obzvlášť dobre tam, kde je potreba pevnosť, stabilita a vynikajúcu odolnosť proti korózii: pri náročných vodných výpravách, rybárčenie a lovu to ocenia tiež obyvatelia regiónov s vlhkým podnebím. ... Dobre si vedie aj na prémiových kuchynských nožoch.

VÝHODY:
Optimálne vyváženie výkonu
Vysoká odolnosť proti korózii. Takmer bez údržby
Vynikajúci retencia hrán
jednoduché ostrenie

OBMEDZENIA:
Nezistili sme. N690 je najlepšia hodnota za vaše peniaze.

POPIS OCELE
UHLÍK (C) 1,07%
CHROM (CR) 17,3%
MANGAN (MN) 0,4%
KREMÍK (SI) 0,4%
MOLYBDÉN (MO) 1,1%
VANAD (V) 0,1%
KOBALT (CO) 1,5%
BÖHLER K340

Oceľ má jedinečnú húževnatosť a odolnosť proti opotrebovaniu i pri vysokej tvrdosti (62-63 HRC). K340 sa často používa na výrobu dierovacích nástrojov.

Oceľ K340 bola vyvinutá spoločnosťou Böhler pre použitie pri nástrojoch a matríc s vysokým zaťažením. Jeho výrobná technológia je chránená patentom BOHLER K340 ISODUR®.

Vo výrobnom procese sa používa tavenie elektrostruskem, ktoré eliminuje škodlivé nečistoty z ocele. Druhým tromfom závodu je pozdĺžne a priečne valcovanie, čo znamená veľmi vysokú stabilitu ocele, minimálne vnútorné pnutie.

K340 sa obvykle používa na nože v strednej a prémiové cenovej kategórii.

Vďaka veľmi homogénnej štruktúre a rovnomernému rozloženiu uhlíka majú nože vyrobené z K340 jedinečnú húževnatosť aj pri vysokej tvrdosti.

Rozsah tvrdosti je asi 59-64 HRC, zatiaľ čo 62-63 HRC je optimálny pre nože. Práve s týmto tvrdením bude nôž vykazovať najlepší rez a retenciu hrán bez straty svojej pevnosti.

Úzka spolupráca so špecialistami Böhler a dostupnosť pokročilého kalicího zariadenie nám umožnila nájsť optimálny cyklus kalenie pre túto zaujímavú oceľ.

Čepele vyrobené z K340 sú porovnateľné s legendárnym D2, pokiaľ ide o agresivitu rezu a zachovanie ostrie, ale sú mnohokrát silnejšie a odolnejšie voči odlupovaniu. To nám dáva príležitosť redukovať čo najtenšie nože, to znamená použiť nielen samotný rez ocele, ale aj geometriu noža.

K340 dobre odoláva korózii vďaka 8,3% chrómu v jeho zložení, ale nepatrí k nerezovej ocele. V praxi stačí minimálna údržba (po použití nôž zotrite vlhkosťou).

Vďaka svojej vysokej rovnomernosti je oceľ pomerne ľahko ostriaci. Ani v teréne nebude oprava nože problém.

K340 je skvelý pre akýkoľvek typ nožov a zároveň sa čo najviac odhalí, kde bude nôž musieť veľa pracovať s ťažkými bremenami: pešia turistika akejkoľvek zložitosti, lov a rezanie, dlhý pobyt v lese, keď musíte robiť všetko jedným nožom: od skartácie až po obušky .

Vyberte si túto oceľ, ak potrebujete, aby vás čepeľ za žiadnych okolností nesklamala.

VÝHODY:

Rovnomernosť a stabilita
Trvanlivosť a odolnosť proti čipom
Vynikajúci retencia hrán
jednoduché ostrenie

OBMEDZENIA:

Stredná antikorózne vlastnosti
Vyžaduje malú údržbu.
POPIS OCELE
UHLÍK (C) 1,1%
CHROM (CR) 8,3%
MANGAN (MN) 0,4%
KREMÍK (SI) 0,9%
MOLYBDÉN (MO) 2,1%
VANAD (V) 0,5%
NIKEL (NI) 0,19%
Niób (NB) +
BÖHLER M390

Túto oceľ vyrába metalurgický koncern Böhler-Uddeholm pomocou jedinečnej práškovej technológie 3. generácie Microclean®, ktorá zostáva hlavným tajomstvom koncernu a pre konkurentov doteraz nedosiahnuteľná.

Böhler M390 je jednou z najlepších nožových ocelí na svete. Nože od M390 patrí do prémiového segmentu.

Najmenší, špeciálne pripravené oceľové častice, nastriekané atamizérem, sú spekanie zrazu pod vysokým tlakom. Oceľ vyrobená touto technológiou sa vyznačuje najvyššou homogénnou štruktúry a stabilitou vlastností.

V prípade M390 sa jedná o najvyššiu odolnosť proti korózii, pravdepodobne najlepšie pre ocele s obsahom uhlíka vyšším ako 1,9%, rovnako ako vynikajúcu pevnosť, odolnosť proti opotrebeniu, odolnosť proti trieskam a vynikajúce kontrolovaný rez. Je jasné, prečo sú čepele z M390 tak cenené.

Rozsah pracovnej tvrdosti M390 sa môže pohybovať od 59 do 66 HRC, ale optimálnu tvrdosť pre pracovné noža je 61-63 HRC.

Pri tejto tvrdosti oceľ odhaľuje všetky svoje užitočné vlastnosti, vykazuje vynikajúcu pevnosť a zachovanie ostrosti britu, pričom zostáva pomerne ľahko ostriť.

M390 je veľmi náročný na tepelné spracovanie: kalenie v chránenom prostredí (dusík alebo vákuum) a prísne dodržiavanie technológie - to je jediný spôsob, ako kvalitatívne odhaliť všetky jeho vlastnosti. Akákoľvek chyba môže viesť k poškodeniu čepele.

Ostrenie stojí za zmienku zvlášť. Technológia prášku Microclean® umožňuje, aby boli karbidy rozptýlené čo najrovnomernejšie v oceľovej konštrukcii, bez toho aby dochádzalo k hromadeniu.

Inými slovami, čepeľ má v každom bode jednotnej hodnoty tvrdosti a neexistujú žiadne veľké karbidy, ktoré by sťažovali ostrenie a ktoré možno jednoducho vytiahnuť pomocou nesprávneho ostriaceho nástroja.

Nože vyrobené z M390 sa tak celkom ľahko ostrie aj pri tvrdosti asi 62-63 HRC, pri ktorej je oveľa ťažšie pracovať s nožmi z jednoduchších ocelí. Ostrosť hrany v prípade M390 však zostáva veľmi dlho.

Böhler M390 funguje dobre na absolútne všetkých typoch nožov od malých EDC až po veľké kuchára. Jediným obmedzením jeho použitie môže byť iba vysoká cena, ktoré je daná zložitosťou tepelného spracovania.

VÝHODY:
najlepší vyváženosť
Vysoká odolnosť proti korózii. Takmer bez údržby
Veľmi vysoká odolnosť proti opotrebovaniu
Odolnosť voči čipom
medza pevnosti
jednoduché ostrenie

OBMEDZENIA:
vysoká cena
POPIS OCELE
UHLÍK (C) 1,9%
CHROM (CR) 20%
MANGAN (MN) 0,3%
KREMÍK (SI) 0,7%
MOLYBDÉN (MO) 1%
VANAD (V) 4%
WOLFRAM (W) 0,6%
AUS-8

vynikajúca japonská oceľ, ktorá kombinuje najdôležitejšie vlastnosti pre odborníkov: vynikajúcu odolnosť proti korózii, silná, eliminuje odštiepavaniu britu, ľahko sa brúsi a je veľmi ekonomická.

AUS-8 je nehrdzavejúca oceľ vyvinutá japonskou spoločnosťou (Aichi Steel Works). Toto je skutočný majster vo svete nožov - minimálna predvádzanie a maximálny úžitok.

Dobrá odolnosť proti korózii, vysoká pevnosť v lome, ľahké spracovanie a čo je najdôležitejšie - rozpočet. Nože z neho sa ľahko ostrie a nevyžadujú osobitnú starostlivosť. Nie je prekvapením, že si získala takú popularitu v nožovom priemysle.

Len si pomyslite: AUS-8 je už niekoľko desaťročí jednou z najvyhľadávanejších ocelí pre kuchynské nože. Viac ako 40% percent komerčne vyrábaných nožov po celom svete je vyrobené z tohto alebo jeho najbližších analógov. Koľko produktov obstálo v tejto skúške času?

Rovnako ako u mnohých populárnych značiek má oceľ AUS-8 falzifikáty. Najčastejšie, ak vidíte hrdý oceľový odznak AUS-8 na noži od pochybného výrobcu alebo na lacnom čínskom klonu, máte čo do činenia s lacným analógom ocele a od noža by ste toho nemali moc očakávať.

AUS-8 od známych, sebeúctivých výrobcov, ako je Cold Steel, Ontario, Kizlyar Supreme, vás môže súčasne veľmi potešiť.

Poďme sa pozrieť na vlastnosti skutočného AUS-8 v dobrých rukách.

AUS-8 možno kaliť v rozmedzí od 55 do 61 HRC, zatiaľ čo optimálnu tvrdosť nožov je 58-59 HRC.

Pre kalenie používame jednostupňovú, programovateľnú teplotne riadenú dusíkovú pec. Presné kalenie a viacstupňové popúšťanie umožňujú maximalizovať vlastnosti ocele. Vo výsledku získame čepele o tvrdosti 58 HRC, ktoré sa neboja rázového zaťaženia a dlho drží ostrosť.

Preto volíme oceľ AUS-8 pre pracovné nože, mačety a nože pre prežitie, pri ktorých je zaručené, že budú pracovať v drsných podmienkach po dlhú dobu.

Ak potrebujete nôž, ktorý je nenáročný, vydrží akékoľvek zaťaženie, ľahko sa naostrí v teréne a spracuje každý investovaný rubeľ, AUS-8 je vaša voľba.

VÝHODY:
Nákladovo efektívne s vynikajúcim výkonom
Dobrá odolnosť proti korózii
Vysoká pevnosť a húževnatosť
Jednoduché ostrenie v teréne
Jeden z najlepších pre kuchynské nože

OBMEDZENIA:
podmienené, pretože sú viditeľné len v porovnaní s drahšími oceľami

Menej agresívne rezy v porovnaní s vysoko uhlíkovými oceľami
Musíte si dať pozor na nekvalitné analógy

Oceľ AUS-8 nepochybne zostáva tým najlepším v lacnom segmente nožov, a preto ho používame na naše čepele.

POPIS OCELE
UHLÍK (C) 0,7-0,8%
CHROM (CR) 13-14%
MANGAN (MN) 0,5%
KREMÍK (SI) 1,0%
MOLYBDÉN (MO) 0,1-0,3%
VANAD (V) 0,1-0,26%
NIKEL (NI) 0,49%
D2

Nástrojová oceľ, ktorá sa vo svete nožov preslávila svojou úžasnou odolnosťou proti opotrebeniu a agresívnym rezaním.

Nie je veľa výrobcov nožov, ktorí by nevyužívali oceľ D2, je totiž naozaj veľmi dobrá.

Stojí za zváženie: D2 bola vyvinutá počas Veľkej vlasteneckej vojny, ale stále nestratila svoj význam.

Dnes sa D2 používa pre nože v strednej až vysokej cenovej kategórii, pretože poskytuje skutočne vynikajúce rezy a veľmi dlhú retenciu hrán.

10-12% chrómu poskytuje ocele D2 určitú odolnosť proti korózii, ale nemožno ju nazvať absolútne nerezovou. V kruhoch milovníkov nožov sa tomu hovorí polonerezová oceľ. V praxi sa na ostrie môžu po kontakte s kyselinami objaviť škvrny od hrdze alebo malé tmavé škvrny, pokiaľ nie je nôž umytý a utretie alebo ak je dlhší čas vo vlhkom prostredí. Obvykle po použití noža stačí utrieť do sucha a čepeľ premazať každé dva mesiace.

Tvrdosť produktov D2 sa môže pohybovať od 57 do 64 HRC, u nožov považujeme optimálnu tvrdosť za 60-62 HRC. S odolnosťou proti opotrebeniu je všetko v poriadku, ale pri takejto tvrdosti si zachovávame tiež maximálnu plastickosť, pretože čepeľ by nemala byť krehká.

D2 je na ostrenie veľmi náročná. Vysoký obsah uhlíka mu dáva vynikajúce pracovné vlastnosti, ale aj z neho robí tvrdý oriešok pre brusičov. Problém je vyriešený vysoko kvalitným brusivom: diamant, keramika, vodnými kamene, vysoko kvalitnými modernými umelými kamene - a problém s ostrením je odstránený.

Ako vidíme, nože od D2 vyžadujú premyslený prístup: je dôležité starať o čepeľ a pamätať na to, že D2 nemá rád rázové zaťaženie. Ale to všetko je nožmi okamžite odpustené, akonáhle začnete rezať. Ostro naostrené čepeľ z ocele D2 si jednoducho nevšimne prekážok: ľahko vstupuje do akéhokoľvek jedla, uhryzne do dreva veľmi agresívne a čo je najdôležitejšie, nestráca ostrosť žiletky po veľmi dlhú dobu. S takým nožom chcete krájať a krájať a krájať ...

Popularita má svoju cenu. Značenie D2 sa často umiestňuje na čínske nože, klony slávnych značiek. Zároveň je na čepeli v najlepšom prípade čínsky náprotivok a v najhoršom prípade nepochopiteľná zliatina. Preto by nože od D2 mali byť nakupované len v dôveryhodných obchodoch a od dôveryhodných výrobcov.

Táto oceľ funguje dobre ako pre malé a stredné pevné nože, tak i pre zatváracie nože.

Odporúčame D2 pre tých, ktorí si cenia predovšetkým ostrého, agresívneho rezu a zachovanie ostrosti.

VÝHODY:
Dlhé zachovanie ostrosti ostria
agresívne strih

OBMEDZENIA:
Stredná antikorózne vlastnosti
Požiadavka na ostrenie
POPIS OCELE
UHLÍK (C) 1,4-1,6%
CHROM (CR) 10-12%
MANGAN (MN) 0,15-0,45%
KREMÍK (SI) 0,1-0,4%
MOLYBDÉN (MO) 0,6-0,9%
VANAD (V) 0,9 - 1,1%
420HC

Americká nerezová oceľ, ktorá má veľmi vysokú rázovú húževnatosť a pevnosť.

Pre väčšinu milovníkov nožov nesie určitú známku Old School, klasiku. Možno preto, že také slávne značky nožov ako Leatherman, SOG, Gerber, Buck používajú túto oceľ na svoje výrobky po mnoho rokov.

Od obvyklé ocele 420 sa líši vysokým obsahom uhlíka a znateľne vyššou odolnosťou proti opotrebeniu. Výrobcovia nožov ho vyberajú pre svoj rozpočet, ľahké tepelné spracovanie a vyvážené pracovné vlastnosti. Vždy je jasné, čo možno od nožov 420HC očakávať: vynikajúcu odolnosť proti korózii, spoľahlivosť a jednoduchá údržba. Pre lacné kempovanie, lovecké a rezacie nože, výkonné sekacie nože a mačety bude táto oceľ v pohode.

Ostrie nevydrží tak dlho, ako u drahších ocelí, ale zato ide ostriť akýmkoľvek nástrojom doslova "na kolene".
Zároveň, ak potrebujete nôž, ktorý vydrží všetko a ešte trochu viac, kľudne sa pozrite na 420HC.

Rozsah pracovnej tvrdosti 420HC je veľmi veľký: 43-58 HRC. Pre vrhacie nože volíme tvrdosť 44-45HRC, kde je potrebné klásť dôraz na pevnosť a strih nie je vôbec dôležitý. Pre pracovné nože, kde je potrebné nielen pevnosť a ťažnosť, ale aj zachovanie ostrosti, je optimálna 56-57 HRC. Kalenie v dusíka zároveň umožňuje maximalizovať rezné vlastnosti noža.

Kizlyar Supreme používa 420HC na výrobu nožov, mačiet, veľkých sekacích a vrhacích nožov v segmente menšieho rozpočtu.

VÝHODY:
Vysoká rázová pevnosť
Vysoká odolnosť proti korózii
nízka cena
Nože rýchlo a ľahko ostrie a narovnávajú, aby boli náročné na brusivo

OBMEDZENIA:
Nie príliš dlhé uchovanie ostrosti ostria

Stará škola je najlepšia škola. Lacné a spoľahlivé nože od 420HC nestrácajú v priebehu rokov svoj význam a pre vrhacie nože je všeobecne jedným z najlepších. Takže keď vzdávame hold moderným drahým ocelí, nezabudnime na tohto prácach.

POPIS OCELE
UHLÍK (C) 0,45-0,6%
CHROM (CR) 13-14%
MANGAN (MN) 0,8%
KREMÍK (SI) 0,8 - 1,0%
MOLYBDÉN (MO) 1,0%
VANAD (V) 0,18%


Kizlyar Supreme, 2020